Објавено на:

(Видео) Сенатор предизвика паника во Франција: Армијата нема муниција да издржи ни четиридневна војна!

t

Сенаторот и претседател на Комитетот за надворешни работи и одбрана на Франција, Кристијан Камбон овој вторник рече дека резервите на муниција на француската армија се толку ниски што, според некои негови извори, може да издржат во војна најмногу „четири дена“.

Не претерувам, дури мислам дека информациите што ги споменав се оптимистички во споредба со реалноста – загрижено раскажа сенаторот.

Кристијан Камбон, исто така, спомна дека прашањето за снабдувањето со муниција е една од „главните точки на загриженост“, без да ги именува другите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Нова револуција: Французите ја запалија зградата…

Стотици илјади Французи протестираа денеска против пензиските…

ФРАНЦИЈА ПАРАЛИЗИРАНА: Народот се обедини и блокираше…

Демонстрантите лути на францускиот претседател Емануел Макрон…

(Видео) ФРАНЦИЈА ГОРИ: Макрон го предизвика гневот…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Макрон им се заинати на Французите: Нека…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…