Објавено на:

(Видео) Се додека сте живи постои силен украински ѕид, им рече Зеленски на војниците на фронтот

t

По враќањето од фронтот на југот на земјата, украинскиот претседател Влaдимир Зеленски денеска изјави дека неговите војници не се сомневаат во победата против руските сили.

Зеленски, кој ретко оди надвор од главниот град Киев од почетокот на војната, вчера за првпат го посети местото Николаев на југот на земјата.

– Никому нема да го дадеме југот, ќе вратиме се, а морето ќе биде украинско, ќе биде безбедно – се наведува во видеото што Зеленски го објави на Телеграм по враќањето во Киев.

Зеленски ги посети украинските војници и им се заблагодари за нивната „херојска служба“ во борбата против руските сили поддржани на исток од областа на анектираниот Крим.

– Важно е да сте живи. Се додека сте живи, постои силен украински ѕид кој ја штити нашата земја – им рекол тој на војниците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…