Објавено на:

(Видео) Се затвара познатата „Порта на пеколот“: Претседателот на Туркменистан издаде наредба да се yништи познатата атракција

t

Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов и нареди на својата влада да најде начин да го изгаси гасниот кратер што гориво пустината Каракум во последните 50 години.
Кратерот, кој се наоѓа во близина на селото Дарваза, на околу 270 километри од главниот град на Туркменистан, Ашгабат, официјално се нарекува „Блесок на Каракум“, но локалното население обично го нарекува „Портите на пеколот“, пренесува RT.
Кратерот широк 60 метри е резултат на лизгање на земјиштето за време на истражување на гас во 1971 година. Намерно е запалено поради страв дека отровниот гас може да ги загрози луѓето и живиот свет во областа.
Иако се очекуваше брзо да изгори, кратерот и денес испушта пламен, создавајќи застрашувачки, но многу живописен феномен.

„Портата на пеколот“ стана една од најпознатите светски знаменитости на оваа централноазиска нација. Сепак, туризмот не цвета во Туркменистан, кој секоја година го посетуваат помалку од 10.000 странски гости.

Тоа е можеби клучната причина за одлуката на претседателот да го изгасне пламенот.
За време на онлајн состанокот со владата во петокот, претседателот утврди дека земјата губи вредни природни ресурси, кои инаку би можела да ги продаде во странство и да ги искористи парите за подобрување на благосостојбата на туркменските граѓани.
Тој додаде дека запалениот гас е штетен за луѓето и животната средина.
Бердимухамедов му нареди на вицепремиерот задолжен за индустријата за нафта и гас да организира разговори со научници, вклучително и странски експерти, за да дознаат како да се справат со пламените јазици.
Сепак, сè уште не е јасно дали ова конечно ќе ги затвори „Портите на пеколот“, бидејќи претседателот издаде слична наредба во 2010 година, но таа не можеше да се исполни во тоа време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи ќе ги посети Киргистан и Туркменистан

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни…

Путин со пофалби за односите меѓу Русија…

Рускиот претседател истакна дека во голема мера…

(Видео) Се затвара познатата „Порта на пеколот“:…

Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов и нареди на…