(Видео) Се скара со политичарите: Разрешена единствената обвинителка која застана во одбрана на народот

t

Дисциплинската комисија во Јавното обвинителство одлучила да ја суспендира и разреши од фунцијата јавен обвинител во ОЈО Тетово обвинителката Лејла Кадриу, дознава Алсат. Од Обвинителството официјално велат дека постапката е доверлива и поради тоа не соопштуваат детали. Дисциплинската постапка беше покрената пред повеќе од година и половина по протестите на жителите на Синичани кои бараа чиста вода за пиење.

Кадриу како обвинител дојде на протестот и ја растеруваше полицијата која не дозволуваше да дојде до судири меѓу двете групи на граѓани, иако за тоа немала ингеренции. Одлуката на дисциплинската комисија не е финална. За тоа дали обвинителката Кадриу ќеа биде разрешена ќе одлучи Советот на јавните обвинители. Алсат контактираше со обвинителката Кадриу, но таа не беше запознаена за одлуката на дисциплинската комисија и не сакаше да коментира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каталонија сака нов референдум, но со согласност…

Каталонија ќе иницира нов договор со шпанската…

Данската премиерка: Истекувањето гас од „Северен тек“…

Данската премиерка Мете Фредериксен изјави во вторникот…

МЕДВЕДЕВ ПОВТОРНО НАЈАВИ: Референдумот заврши, добредојдовте дома…

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија,…

Проруските власти во Украина: Големо мнозинство од…

Проруските сепаратистички власти во Украина денеска ги…

ТАЖНА ВЕСТ: Почина член на музичката група…

Денеска почина Милорад Џери Џмерковиќ, познат клавијатурист…