Објавено на:

(Видео) Сијарто обвинува: Наместо за војната Украина се грижи да влијае на изборните резултати во Унгарија – сакаат да изнудат наоружување од Будимпешта

t

Унгарскиот министер за надворешни работи изјави дека Украина се обидела да влијае на резултатите од парламентарните избори во земјата за да ја принуди Будимпешта да го вооружи Киев.

Според унгарскиот министер Петер Сијарто, неговиот украински колега Дмитриј Кулеба постојано го повикал украинскиот амбасадор да се „консултира за можноста да влијае на резултатите од унгарските избори“.

Сијарто тврди дека Киев е заинтересиран за политичко зајакнување на унгарските леви партии, бидејќи се надева дека нивното доаѓање на власт ќе го промени ставот на Будимпешта за испраќање оружје во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…