Објавено на:

(Видео) Скандалозен повик од руски новинар до Путин: Збриши ја Британија со нуклеарно оружје заради нејзината глупава поддршка на Украина

t

Руските државни медиуми го повикаа Владимир Путин да ја избрише Обединетото Кралство со нуклеарно оружје поради нејзината „глупава“ поддршка за Украина.

Владимир Соловјов, кој често се нарекува пропагандист на Путин, денеска ја упати заканата додека разговараше со шефот на руската вселенска агенција за новата ракета на земјата, Сармат 2, која треба да стапи во употреба подоцна оваа година.

„Како што се испостави, еден сармат значи минус една Велика Британија“, се пофали Соловјов, велејќи дека Обединетото Кралство стана „целосно срамно“ – очигледно упатувајќи на нејзината гласна поддршка за Украина откако Путин даде наредба за инвазија.

Тој зборуваше само два дена откако Путин тврдеше дека открил заговор за атентат на Соловјов во кој била вклучена „неонацистичка банда“ која земала наредби од Киев. Украина го негираше постоењето на каков било таков заговор.
Ракетата – наречена „Сатана 2“ е една од најголемите и најдолгите нуклеарни ракети во светот, способна да носи до 15 боеви глави и мамки за кои Русија тврди дека ја прави незапирлива против сите сегашни одбрани.

Дмитриј Рогозин, шеф на вселенската агенција Роскосмос, му рече на Соловјов дека 46 од проектилите ќе бидат конструирани со првите распоредени во единиците во Краснојарск, Сибир, подоцна оваа година.

„Кај нас сè е според планот“, рече тој. „Се е според планот“.

Путин минатата недела го надгледуваше првото успешно пробно лансирање на ракетата, велејќи дека тоа претставува „значаен настан во развојот на напредно оружје на руската армија“.

Тој се пофали дека проектилот е „уникатен во светот“ и дека ништо слично нема да постои „долго време“.

„Новиот комплекс има највисоки перформанси и може да ги пробие сите модерни противракетни одбрани“, рече тој.

„Тоа сигурно ќе ја обезбеди Русија од надворешни закани и ќе ги принуди оние што се обидуваат да ѝ се закануваат на нашата земја во жарот на бесната агресивна реторика“.

Забелешките на Соловјов не се првпат Русија да му се закани на Западот со нуклеарно оружје за време на војната, или прва закана против ОК.
Во понеделникот, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека Русија сега води прокси-војна со целото НАТО и дека ризикот таа да стане нуклеарна е „реален“.

Говорејќи за државната телевизија, Лавров рече дека сегашната ситуација е полоша од кубанската ракетна криза во екот на Студената војна поради целосниот распад на односите меѓу двете страни.

Запрашан директно за можноста за нуклеарна војна, тој рече: „Ризиците се многу значајни. Не сакам опасноста вештачки да се надува [но] е сериозна, реална. Не може да се потцени.’

Марија Захарова, портпаролката на Министерството за надворешни работи, тогаш упати закана дека ќе ги нападне земјите на НАТО кои испорачуваат оружје на Украина – со Велика Британија меѓу водечките испораки на оружје.

„Дали правилно разбираме дека заради нарушување на логистиката на военото снабдување, Русија може да нападне воени цели на територијата на оние земји од НАТО кои доставуваат оружје за режимот во Киев“, праша таа.

„На крајот на краиштата, ова директно води до смртни случаи и крвопролевање на украинска територија. Колку што разбрав, Британија е една од тие земји’.

Но, министерот за вооружени сили Џејмс Хепи ги отфрли коментарите како „бравадо“, велејќи дека не гледа непосредна закана од нуклеарна ескалација.

„Заштитниот знак на Лавров во текот на околу 15 години, кога тој беше руски министер за надворешни работи, беше такво храброст. Мислам дека во моментов не постои непосредна закана од ескалација“, изјави Хепи за телевизијата Би-Би-Си.
„Она што Западот го прави за да ги поддржи своите сојузници во Украина е многу добро калибрирано… Сè што правиме е калибрирано за да избегнеме директна конфронтација со Русија“.

Среде нуклеарните закани, Путин во понеделникот тврдеше дека неговата тајна служба открила заговор за атентат на Соловјов, кој е еден од најпознатите руски ТВ водители, кој често претседава со панели за разговор на нејзиниот главен канал за вести.

ФСБ подоцна објави снимка за која тврдеше дека агентите напаѓаат во скривалиштето на неонацистичка банда, тврдејќи дека украинската тајна служба добила наредба да го убијат Соловјов „што е можно поскоро“.

Агентите објавија и слики направени во дувлото, на кои се прикажани пиштоли, куршуми, пакети мет, отсечена пушка и нацистички реквизити.

Но, едно чудно вклучување беа три копии од видео играта Симс – што предизвика шпекулации дека „дувлото“ всушност било инсценирано од агенти кои погрешно ја протолкувале инструкцијата да постават телефонски SIM автомобили на местото на настанот.

Илија Пономаркенко – одбранбениот известувач на Киев Индипендент – напиша: „Портрет на Хитлер, знаме со свастика, неонацистичка публикација, малку метеж и дискови Симс 3 се токму она што би го понеле со себе за мисија од висок профил да убиеш врвен експерт за воена пропаганда во Русија. Сосема има смисла.

Елиот Хигинс, основач на истражувачката веб-страница Bellingcat, додаде: Список за проверка на класичен саботер: Експлозиви, проверете. Пиштоли, проверете. Mein Kampf, провери. Нацистичко знаме, чек.

„The Sims Expansions, проверете, проверете, проверете“.

За да избегне сомнеж, тој потоа додаде: „Искрено Верувај дека ова е глупав офицер на ФСБ на кој му е кажано да добие 3 СИМ-пораки.’
„Идејата дека некој некаде погрешно ја разбрал нарачката за три сим-картички со три копии од Sims 3 е всушност еминентно веродостојна“.

Русија сега е повеќе од два месеци во она што требаше да биде повеќедневна „специјална воена операција“ во Украина, чија цел е да ја собори владата и да воспостави промосковски марионетски режим.

И покрај 62-дневните интензивни борби, украинската војска останува под контрола на поголемиот дел од нејзината територија и ги принуди Русите да се повлечат од Киев откако претрпеа големи загуби.

Украина проценува дека убила повеќе од 22.000 руски војници, а борбите се уште се во тек во источниот регион Донбас и јужниот дел во близина на окупираниот Керсон.

Руските команданти велат дека работат на заземање на целиот регион Донбас и создавање „копнеен коридор“ долж јужниот дел на Украина – отсекувајќи го од Црното Море и поврзувајќи ги окупираните Молдавија и Крим со копното.

Но, одбраната на Украина во голема мера останува цврста, при што Западот вети дека ќе продолжи со испораките на тешко оружје додека војната не биде „победена“.

ОК веќе и достави на Украина најновите противвоздушни ракети и оклопни возила, како и илјадници постари противтенковски ракети.

Се очекува дека министерката за надворешни работи Лиз Трас денеска ќе го искористи говорот за да оди чекор понатаму, повикувајќи го Западот да и достави авиони на Украина.

Таа, исто така, ќе повика на зголемување на трошоците за вооружените сили, предупредувајќи дека годините на западно скршнување на буџетите за одбрана доведоа до инвазија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…

Русија: Британија бара помош за смртните казни…

Рускиот амбасадор во Лондон во вторникот изјави…