(Видео) Словачка ќе дава пари на сите граѓани кои дома ќе примат украински бегалци

t

До сабота навечер, повеќе од 10.000 ја поминале границата.

Словачка исто така ја отвори својата територија за украинските бегалци. „Словачка е подготвена да му помогне на секој Украинец кој ќе побара таква помош“, рече словачкиот премиер Едуард Хегер по руската инвазија на Украина во четвртокот (24-ти февруари). Словачка покажа неочекувана солидарност со Украинците кои бегаат од војната, невидена за време на мигрантската криза во 2015-2016 година.


На границите веќе се поставени неколку објекти за итно сместување. Словачката влада формираше привремен итен камп во Хумене, мал град блиску до украинската граница. Националниот парламент го пренамени својот хотел во близина на границата. Два погранични региони – Кошице и Прешов понудија сопствено сместување, вклучувајќи училишни спортски сали, хотели и деловни згради.

Многу луѓе, добротворни организации и институции испратија материјална помош до границите или отпатуваа таму за да помогнат на лице место. Според претседателот на парламентот Борис Колар, потребна е поефикасна координација на напорите.

Министерот за финансии Игор Матовиќ во саботата рече дека сите Украинци ќе добијат азил и работни дозволи. Владата финансиски ќе ги поддржи и сите луѓе кои ќе им доделат сместување на бегалците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Полска и Словачка наскоро ќе го завршат…

Изградбата на словачко-полскиот гасовод во должина од…

Украинска пратеничка: Со купување на руска нафта…

Годинашниот Светски економски форум (СЕФ) ќе се…

(Видео) Гајнудин: Цел исламски свет очекува претседателот…

Целиот исламски свет очекува претседателот Владимир Путин…

You Tube ги отстранува каналите поврзани со…

„YouTube“ отстрани повеќе од 70.000 видеа и…