(Видео) Со Мерцедес од половина милион евра Ковачевски пристигна да крои лозје

t

Во сите лозарски региони денес свечено се одбележува свети трифун патронот заштитиник на лозарството.

-Денеска го празнуваме трудот на лозарите, го славиме нашето македонско вино по кое сме познати и почитувани во светот и им оддаваме признание на винарите. За лозарите и винарите нема веќе неизвесност, обезбедуваме значајна финансиска поддршка за производство и откуп на грозјето.


Грижата за нив е постојана – затоа резултатите се видливи и претставуваат дополнителна мотивација. Мерките и стимулациите обезбедуваат производство на квалитетно вино, поголема промоција и зголемување на извозот.

Воедно, посветено работиме и на создавање амбиент за стопанисување кој ќе биде поволен и за лозарите и за винариите. Им го честитам денот на лозарите и винарите и им посакувам успешна година, напиша на својот Фејсбук профил, претседателот на владата Димитар Ковачевски.

Претседателот на владата Ковачевски беше на закројување лозје во Росоман, но она што го привлече вниманието е пристигнувањето на Ковачевски со Мерцедес кој вреди половина милион евра.

Извор: Курир.мк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Денеска го одбележуваме Денот на Охридското…

Денеска го одбележуваме Денот на Охридското Езеро…

Ковачевски: Финансискиот систем успешно се справи со…

Претседателот на Владата на Република С. Македонија…

Мицкоски до Ковачевски: Достоинството или го имаш,…

Достоинство или го имаш или воопшто го…

Каракамишева: Ако ова не е страшно за…

Целата јавност со горчина ја критикува реакцијата…

Ковачевски: Невработеноста е на историски најниско ниво

„Стапката на невработеност се очекува дополнително да…