(Видео) Спасовски: Горд сум што првпат во 2017 именувавме Албанка за командир на ПС

t

Горд сум што за првпат во 2017 година именуваме командирка на полициска станица, жена и тоа не било каде, туку во Општина Теарце, Албанка која стана прва Командирка на ПС и отвори можност и перспектива, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

– Најголемиот граничен премин во државата, Богородица, го раководи жена, началник на Одделение за внатрешни работи во Кавадарци е жена, началник во Крим полиција во Прилеп е жена, командирка на ПС Кисела Вода е жена и низа други оперативни позииции коишто ги имаме, објави Спасовски на Фејсбук.

Тој денеска говореше на форумот за родова рамноправност во Република Македонија.

– Актуелното раководство на Министерството за внатрешни работи во изминативе неколку години докажа дека волјата за постигнување на родова еднаквост во МВР не е предмет на дискусија, истакна денеска Спасовски на Интернационалниот Биатлон форум – Скопје 2022, кој оваа година се одржа под работен наслов „Родовата еднаквост на жената во спортот – можности и предизвици“.

Убава вест се потезите за родова еднаквост, а уште подобри ќе бидат министерот да соопшти и резултати, односно ефектите од тие поставувања. На пример, дека по поставувањето на жени на тие раководни места има показатели кои говорат за подобри резултати за борбата против криминалот и корупцијата.

Погледнете го видеото на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/?v=1586457128406131&t=1

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски: МВР е посветено кон натамошното развивање…

Министерството за внатрешни работи е посветено кон…

Министерот Спасовски на работна средба со британската…

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска…

Спасовски открива: Понудив да биде најден друг…

Секој има право на свои видувања и…

Pacкол во СДСМ: Шилегов го кренал гласот…

Поранешниот скопски градоначалник Петре Шилегов бил воздржан…

Спасовски: Мирна новогодишна ноќ без нapушувања на…

Ова е една од најмирните новогодишни ноќи,…