(Видео) Спасовски се пофали: Што сработи МВР изминатиот месец?

t

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на Фејсбук сподели видео каде објаснува што има сработено МВР во изминатиот месец.

Спасовски нагласи дека Македонија е меѓу 36 најбезбедни земји во светот и најбезбедна во Западен Балкан.

Во продолжение објавата на Спасовски:

Почеток на нов месец секогаш претставува добра можност да се потсетиме за досега сработеното. МВР ЗА ГРАЃАНИТЕ: Транспарентно и отчетно – ноември 2022

🔷Задоволна и опремена полиција – безбедни граѓани

▪️ 78 реконструиран објект ЕВР Гази Баба

🔷РМ во друштво на 36 најбезбедни држави во светот според Глобалниот Индекс на мир

🔷Креиран нов протокол за постапување со деца на улица

🔷Научен собир „Не користи мобилен телефон додека возиш”

🔷Работиме заедно со Европол и Интерпол во врска со лажните објави за бомби

🔷Средба со Независен синдикат на полицијата

🔷Унапредување на меѓународната соработка на МВР – заедно со пријателите на нашата земја

▪️Средба со амбасадорите од земјите-членки на ЕУ – МВР продолжува со активности со заедничка акција на сите чинители и во партнерство со меѓународната

▪️Андреа Силвестри – Амбасадор на Италијанската Република

▪️Министерска конференција заеднички организирана со Меѓународната мисија за миграции (ИОМ), а во рамки на Чешкото претседавање со Советот на Европската унија.

▪️Селмо Цикотиќ – министер за безбедност на Босна и Херцеговина

▪️Јост Кларенбек – специјален пратеник за миграција на Кралство Холандија

▪️Филип Аџиќ – министер за внатрешни работи на Црна Гора

▪️Софија Филипиду – амбасадорка на Елинската Република

▪️Фатос Река – Амбасадор на Република Албанија

▪️Министерски форум ЕУ – Западен Балкан во две сесии

„Соработка во справувањето со безбедносното влијание од руската воена агресија против Украина“

„Зајакнување на миграцијата, азилот и управувањето со границите“

▪️Посета на Тирана, Албанија – Средба со извршниот директор на ФРОНТЕКС, Ларс Гердес

▪️Средба со претставници на друштвата на македонската заедница во Република Албанија

▪️Посета на македонскиот Културно-информативен центар во Тирана

▪️Посета на Швајцарска Конфедерација – Средба со fедералниот советник во Одделот за правда и полиција на Швајцарската Конфедерација, Карин Келер-Сутер и посета на македонската Амбасада во Берн – издадени 2.445 патни исправи преку заедничкиот проект на МВР и МНР – Потпишан Меморандум за разбирање помеѓу Република Македонија и Швајцарската Конфедерација за воспоставување на партнерство за миграција.

▪️Посета на Виена, Австрија – Билатерална средба со МВР Австрија, Герхард Карнер – Предавање на тема „Миграциски токови и значењето на потпишаниот договор со ФРОНТЕКС за безбедноста на европските граници”

🔷НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН – ПОСТОЈАНО УНАПРЕДУВАЊЕ НА ВНАТРЕШНАТА БЕЗБЕДНОСТ

▪️Потпишување на договор за институционална соработка и размена на податоци Официјален пречек на владата на Албанија

▪️Меѓувладина седница МК АЛБ – Потпишани 2 акта со МВР на албанија, Бледар Чучи. МВР на Македонија и на Албанија бележат одлична и успешна меѓусебна билатерална соработка која е на доста високо професионално, стратешко и оперативно ниво.

▪️Саем за безбедност – Денови на приватното обезбедување, во организација на Комората на Република Македонија за приватно обезбедување.

▪️ХАРПУН 2022 – заедничка Оперативно-тактичка вежба ХАРПУН 2022 на специјалните антитерористички единици од РМ и Бугарија во содејство со Одделот за воздухопловни единици при МВР на Република Македонија.

🔷Резултатите на МВР на увид пред граѓаните

▪️Argumentum

▪️Алсат-М

▪️Радио Бум

▪️Македонско Радио 1

▪️Centar.mk

▪️ТВ24

▪️ТВ21

Продолжуваме! – напиша тој на Фејсбук.

ЛИНК од видеото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сите полициски службеници кои се погрижија за…

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, соопшти…

Не го преболеа тој ден – Демерџиев:…

МВР напредува со собирање информации за Бугарите…

Чепна кај што не треба: МВР во…

Во текот на вчерашниот ден, Бугаринот Виктор…

МВР најостро ги осудува лагите дека бугарска…

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира…

МВР ја затвори за сообраќај „Самоилова“ кај…

МВР соопшти дека од денеска се воведува…