Објавено на:

(Видео) Срушен уште еден дрон како тој што падна во Загреб

t

На социланите мрежи во средата се појави снимка за која Украинците тврдат и прикажуваат дека собориле беспилотно летало Ту-141. Се работи за дрон кој е конструиран уште во советските времиња. Ист ваков модел на дрон е срушен во близина на Студенскиот дом Стјепан Радиќ во Хрватска.

Иако не е сеуште познато кога оваа видео снимка е направена,прилично е сигурно дека се работи за Ту-141. На предниот дел на беспилотно летало кое е уништено, може да се забележи и црвена sвезда, што дава знаци дека станува збор за беспилотно летало од руската страна.

Инаку, Русија откако падна ова беспилотно летало рече дека нивната страна не користи вакви летала и дека нив ги употребуваат само Украинците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Многудетните семејства треба да бидат норма

Традиционалните вредности ќе ја обезбедат иднината на…

Членство на Украина во НАТО ќе значи…

Украина сега не може да стане членка…

Ковачевски: Самитот на ОБСЕ е одлична можност…

"Македонија треба да е горда на своето…

Путин: Сетете се на 1917 година, светот…

Русија им застана на патот на оние…

Москва: САД се обидуваат да организираат државен…

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков…