Објавено на:

(Видео) Срушен уште еден дрон како тој што падна во Загреб

t

На социланите мрежи во средата се појави снимка за која Украинците тврдат и прикажуваат дека собориле беспилотно летало Ту-141. Се работи за дрон кој е конструиран уште во советските времиња. Ист ваков модел на дрон е срушен во близина на Студенскиот дом Стјепан Радиќ во Хрватска.

Иако не е сеуште познато кога оваа видео снимка е направена,прилично е сигурно дека се работи за Ту-141. На предниот дел на беспилотно летало кое е уништено, може да се забележи и црвена sвезда, што дава знаци дека станува збор за беспилотно летало од руската страна.


Инаку, Русија откако падна ова беспилотно летало рече дека нивната страна не користи вакви летала и дека нив ги употребуваат само Украинците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…