Објавено на:

(Видео) Столтенберг: Финска и Шведска ќе бидат дочекани со раширени раце во НАТО

t

Финска и Шведска ќе бидат „дочекани со раширени раце“ доколку аплицираат за членство во НАТО, рече генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Финска и Шведска предизвикаа бурни реакции во јавноста, особено од руска страна откако двете земји објавија дека имаат намера да ја заенат воено неутралната политика со членство во НАТО.

Русија кажа дека доколку нејзините соседи станат членки на НАТО треба да бидат спремни да се соочат со последиците од членството.

Од друга страна американскиот министер за одбрана кажа дека нема да се дозволи Русија да ги тероризира и малтретира нејзините соседи и дека САД е партнер со сите нив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти…

Повеќе од половина од Србите се против…

Повеќе од половина од српските граѓани кои…

НАТО ги обедини опозицијата и власта: Со…

Собранието денеска на 82. седница со 103…

Апасиев: НАТО води кон тоталитаризам, не кон…

НАТО води кон тоталитаризам наместо кон демократија,…

Ќе има ли кворум? По вчерашниот “амин”…

Собранието денес со почеток во 12 часот,…