Објавено на:

(Видео) Странски студенти во Украина протестираат затоа што војската ги користела како жив штит: Бараат од нивните амбасади итно да ги евакуираат

t

Во јавноста се појави видео од група странски студенти во Суми, Украина, кои протестираат против украинската војска бидејќи ги користела како жив штит.

Студентите апелираат до нивните амбасади да помогнат во нивна евакуација најбрзо што можат.


“Странските студенти се побунија во Суми, кој вооружените сили на Украина планираат да го користат како жив штит. Тие бараат од нивните амбасади да интервенираат и да помогнат во евакуацијата.” – стои во описот на видеото.

Претходно протекоа информации дека градоначалникот на Суми, Александар Лисенко, дал изјава дека секој цивил што ќе посака да ја напушти Украина и да отиде во Русија ќе биде стрелан, но ваквите информации се уште не се официјално потврдени.

Погледнете го видеото од студентите во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

CNN: САД ќе испрати во Украина ракетни…

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Украина го спречи обвинетиот Порошенко да учествува…

– Поранешниот украински претседател Петро Порошенко се…

Украински гувернер: Русите влегоа во Северодонецк, имаме…

Украинските сили можеби ќе треба да се…

Милијардерот Ахметов, сопственик на „Азовстал“, ќе ја…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов, има…