Објавено на:

(Видео) Страшен пожар во атинско радио и весник: Три плински боци пронајдени меѓу катовите

t

Непознати лица во средата во раните утрински часови поставиле тројна експлозивна направа во просториите на медиумската групација „Реал груп“, при што нанеле сериозни оштетувања на објектот, објави Катимерини.

Зградата се наоѓа на авенијата Кифисијас, во Маруси и во неа се сместени медиуми како радио станицата Real FM и неделниот весник Real News.

Истражниот оддел на Противпожарната служба лоцираше три плински канистри залепени со леплива лента под надворешни скали помеѓу приземјето и првиот кат. Забележано е дека приземјето е празно, на првиот и вториот кат се сместени канцелариите на Real FM и Real News, додека на третиот кат се сместени канцелариите на бродска компанија.

За среќа нема повредени, иако во зградата има работници. Пожарникарите по скалите симнале тонски техничар, кој поради проблеми со дишењето бил пренесен во болница за да му укажат прва помош.

Главната штета е причинета на третиот кат, но доволно штета има и на другите два.

Се очекува екипа од Одделот за деактивирање на експлозивни направи (ЕДД) да го испита теренот за да утврди дали има и други направи, освен веќе идентификуваната. Прелиминарната истрага за случајот најверојатно ќе ја преземе Државната безбедност.

„Не палат! Тие се обидуваат да не затворат!“ изјави шефот на медиумската групација Никос Хациниколау во својата објава на Инстаграм.

Инаку, пожарот започнал на третиот кат од зградата околу 3 часот по полноќ и брзо се проширил.

Под контрола е ставен околу два часа подоцна, благодарение на интервенцијата на Противпожарната служба, со 18 пожарникари и шест возила на терен.

-За овој нов удар врз слободата на печатот сè уште не се појави никаква одговорност, нагласуваат грчките медиуми.

Осуда од политичкиот свет

Министерот за развој Адонис Георгиадис изрази осуда за палењето на групацијата, пишувајќи во својот пост дека „тероризмот нема да победи“.

-Неверојатни слики! Тероризмот нема да победи и нема да дозволиме станицата да се затвори и толку луѓе да останат без работа! Со вас во ова сме сите ние, напиша тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…

Кичевчанец заработи притвор откако терал друг маж…

На 04.09.2022 полициски службеници од ОВР Кичево…

Се запали автомобил во движење во Скопје

Нов случај со пожар во автомобил во…

Изгоре куќа во Мала Речица

Денеска (25.08.2022) во 04:37 часот во СВР…

(Видео) Хаос во бегалски камп во Атина:…

Судири за време на полициското иселување на…