(Видео) Страшна паника, стјуардесите плачеле: Детали за летот во авионот во кој утринава беше пронајдена бомба

t

Летот FZ1746 од Белград до Дубаи мораше да биде прекинат само неколку минути откако патниците се качија.


Драма се случила во авионот на „Флајдубаја“ во денес околу 14 часот на пистата на аеродромот „Никола Тесла“, која за секунди била спречена на трагедија.
et FZ1746 од Белград до Дубаи мораше да биде прекинат само неколку минути по качувањето на патниците, бидејќи авионот предоцна се „откачил“ од пистата.


Експертите велат дека во пракса авионите како „Боинг 737“ и „Ербас А319/320“ се откачуваат од белградскиот аеродром по некои 1.400-1.500 метри „прелет“, односно некаде помеѓу половина и третата четвртина од пистата.

  • Овој отиде на лет од 3.800 + km и траеше речиси пет часа, па може да се претпостави дека бил полн со гориво и патници. Логично е што му требаше малку повеќе и тоа оди во прилог на претпоставката дека имале намера да полетаат од крајот на пистата и дека така пресметале. Меѓутоа, кога сфатиле дека доцнат, настанала паника во кабината, стјуардесите почнале да плачат, но се случило чудо и авионот бил извлечен – наведува нашиот извор.
  • Авионот што за малку ќе се урнеше во Белград е четвртата генерација на еден од најпопуларните патнички авиони во светот „Боинг 737“.
  • До денес се направени 10.900 примероци од овој авион.
  • Конкретна копија е регистрацијата А6-ФМЛ, практично ново летало, произведено во 2019 година, а доставено до „Флајдубаи“ во 2021 година.
  • Конфигуриран со 166 патнички седишта (10 бизнис и 156 економска класа)

Сајтови кои ги анализираат летовите врз основа на јавно достапни информации од уредите ADS-B и GPS, аеродроми. com и mentourpilot.com наведуваат дека авионот откако едвај го поминал крајот на пистата и постепено продолжил да се искачува во следните 400 метри, се искачил само на висина од 25 метри.

„Боинг 737 МАКС“ веќе беше во центарот на вниманието на јавноста откако овој модел на индонезиската „Лајон-ера“ и „Етиопија ерлајнс“ се урна во 2018 и 2019 година. Загинаа вкупно 346 лица. Главната причина за двете несреќи била грешка во софтверот за стабилност на летот. По втората трагедија, американските воздухопловни власти ја забранија употребата на моделот „737 MAX“ и забраната траеше 20 месеци додека не се отстранат грешките.

Боинг досега има испорачано помалку од 700 модели 737 MAX, а нарачани се 4.800.

Пред неколку месеци „Флајдубаи“ „737 МАКС“ почна да полетува во Варшава без да добие дозвола. За среќа, контролата на летање навреме сфатила и побарала да се прекине летот, па несреќата била избегната бидејќи друг авион требало да слета на пистата која се вкрстувала со онаа каде што бил „Флајдубаи“.

Екипажот одлучи да полета доцна


Контролата на летање на Србија и Црна Гора (SMATSA) ги потврдува нашите наводи за објективот и посочува дека екипажот на авионот, откако издал „инструкции за летање“ со цел да полета во насока 300, ја избрал клучката Д за полетување на писта за полетување во одобрениот правец.

  • Полетувањето се случи во 13.48 часот, а веднаш по полетувањето на авионот на Ер Србија на линијата Белград-Тиват, чиј екипаж ја искористи и клучката Д за да се качи на пистата и да полета во правец 300. Изјави должините на полетувањето се достапни во аеронаутичките публикации што ги користат екипажите, како и во сигнализацијата на писта.

Тие напоменуваат дека управувањето со авионот е исклучиво на одговорност на екипажот и дека тоа се врши во согласност со процедурите на компанијата, имајќи ги предвид перформансите на леталото и расположливата должина на пистата. Од Дирекцијата за цивилно воздухопловство на Србија наведуваат дека по повод овој случај презеле вонреден увид.

  • По завршувањето на процесот, Дирекцијата ќе има повеќе информации – велат во ова тело. До крајот на изданието не добивме одговори во „Флајдубаи“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дојава за бомба во Авенија мол во…

Во тек е евакуација на трговскиот центар…

Нова дојава за бомба во Србија, овој…

Нов извештај за бомба во зградата на…

Паника во Србија, стигна заканувачко писмо: Водата…

Ново заканувачко писмо: Ги здруживме силите со…

Во авион за Германија мора да носите…

Патниците кои летаат кон и од Германија…

Нови дојави за бомби во Белград: На…

Три трговски центри, четири студентски домови, Музејот…