Објавено на:

(Видео) Страшно: Српски автобус полн со деца бил каменуван во Цетиње – ја пееле “Весели се српски роде”

t

Автобус кој доаѓал од Никшиќ бил каменуван во понеделникот во Цетиње, откако излегле од паркингот кај Цетинскиот манастир, под подвозникот во улицата „Новице Церовиќ“.

Автобусот бил полн со деца од Никшиќ кои биле на екскурзија и го посетиле Цетинскиот манастир. Децата се симнале во градината на Владица и почнале да се радуваат и да ја пеат познатата песна на Даница Црногорчевиќ „Весели се српски роде“.

Дел од присутните таму тоа го сфатиле како провокација и влегле во директен вербален конфликт со свештенството од манастирот, а еден од нив рекол – „оди во Србија и пеј“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Форин полиси” за ситуацијата во Косово: Србија…

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето…

Пукање на косовско-српската граница: Нападната косовската полиција

Косовската полиција е нападната денеска на пладне…

Мајмунски сипаници потврдени кај 23 мажи во…

Мајмунски сипаници се потврдени кај 23 мажи…

Српски медиуми: Американскиот амбасадор му рекол на…

Хаосот на Косово бил избегнат откако американскиот…

Се огласи Столтенберг: КФОР ќе интервенира во…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…