Објавено на:

(Видео) Судир на воени авиони: Двајца пилоти загинаа во страшна авионска несреќа во Италија

t

Двајца пилоти на воената авијација загинаа во сударот на авионот „Саи Маркети 208“ над градот Гвидонија Монтечелио кај Рим, потврдија од Министерството за одбрана и италијанската воена агенција.

Едниот авион се урнал на поле во близина на воената база Гвидонија, додека другиот паднал врз паркирано возило во населбата Колфиорито. Во несреќата нема повредени цивили.

Според очевидци, за време на тренинг лет на четири авиони, два од нив се судриле. Другите два авиони слетале безбедно.

Животот го загубија потполковникот Даниеле Ципријано и мајорот Марко Менегело од Гвидонија.

Премиерката на Италија Џорџа Мелони изрази сочувство до семејствата на загинатите пилоти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција ги зајакна полициските сили долж границата…

Франција денеска распореди хеликоптер на царинската полиција…

Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза…

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од…

Трагедија во Турција: Тројца загинати во хеликоптерска…

Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа во…

Силни земјотреси во Грција и Италија утрово!

Серија земјотреси утрово ги стресоа Грција и…

Компании од Италија: Сакаме да се вратиме…

Извозот во санкционираната Русија падна за 35%…