Објавено на:

(Видео) Тенковски марш низ Мариупол, граѓаните поздравуваат и се сликаат со тенковите

t

Јуришниот баталјон на силите на Доњецката Народна Република „Сомалија“, тргнал во забрзан марш низ Мариупол до индустрискиот комплекс „Азовстал“, каде што се водат жестоки борби меѓу руските сили и украинскиот националистички баталјон „Азов“.

Како што објавија од ДНР, на нивниот пат низ градот, руските сили се поздравени од жителите на градот.

Токму сега, во „Азовстал“, продолжува чистењето на металуршкиот погон од милитантите на нацистичкиот полк „Азов“ и војската на вооружените сили на Украина – соопштија од силите на ДНР

Како што се наведува во соопштението, јуришен баталјон „Сомалија“ го командува херојот на ДНР, командантот на баталјонот со воено име „Гиви“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…