Објавено на:

(Видео) Тенковски марш низ Мариупол, граѓаните поздравуваат и се сликаат со тенковите

t

Јуришниот баталјон на силите на Доњецката Народна Република „Сомалија“, тргнал во забрзан марш низ Мариупол до индустрискиот комплекс „Азовстал“, каде што се водат жестоки борби меѓу руските сили и украинскиот националистички баталјон „Азов“.

Како што објавија од ДНР, на нивниот пат низ градот, руските сили се поздравени од жителите на градот.

Токму сега, во „Азовстал“, продолжува чистењето на металуршкиот погон од милитантите на нацистичкиот полк „Азов“ и војската на вооружените сили на Украина – соопштија од силите на ДНР

Како што се наведува во соопштението, јуришен баталјон „Сомалија“ го командува херојот на ДНР, командантот на баталјонот со воено име „Гиви“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Гаревски: Мислам дека нема простор за…

Мислам дека нема простор за паника, но…

УЕФА ќе ја исфрли Барселона од ЛШ!?

Шпанските медиуми пишуваат дека Европската куќа на…

Бабунски избран за најдобар фудбалер во Дебрецин

Македонскиот репрезентативец Доријан Бабунски ја доби наградата…

Бочварски си платил казна за вработувањето на…

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски,…

Коста не бил жртва на булинг во…

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“…