Објавено на:

(Видео) Трагедија во Кина: 38 лица загинаа во пожар

t

Најмалку 38 лица загинаа, а две се повредени во пожар во хемиска фабрика во централната кинеска провинција Хенан, соопшти денеска округот Венфанг.

Пожарот бил пријавен вчера околу 16 часот и 30 минути, а на пожарникарите им биле потребни околу три и пол часа да го стават под контрола.

Се уште нема информации за причината за пожарот и точниот број на загинати работници во фабриката.

Кина има историја на индустриски несреќи поради недоволно почитување на безбедносните мерки во услови на зголемена конкуренција и корупција меѓу службениците.

Како директни причини често се наведуваат лошите услови за складирање, заклучените излези и недостатокот на противпожарна опрема.

Во 2015 година, во голема експлозија во складиште за хемикалии во северниот кинески пристанишен град Тијанџин загинаа 173 луѓе, главно пожарникари и полицајци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…

Пентагон: Кина најверојатно ќе складира 1.500 нуклеарни…

Кина најверојатно ќе има залихи од 1.500…

САД го поддржа протестот на Кинезите против…

САД ја изразија својата поддршка за луѓето…

(Видео) Трагедија во Кина: 38 лица загинаа…

Најмалку 38 лица загинаа, а две се…