Објавено на:

(Видео) Трудо уште еднаш се покажа како јужноамерикански диктатор: Масовен протест на моторџиите во Отава, полицијата нападна жена

t

Полицијата во канадскиот главен град Отава уапси неколку луѓе откако маршот на стотици моторџии, пешаци и автомобили што вееја канадски знамиња низ центарот на градот стана насилен, соопштија властите.

Вчерашната парада беше протест против наводното пречекорување на владата и дојде помалку од три месеци откако протестите на камионџиите го парализираа главниот град повеќе од три недели.

Полицијата во Отава во петокот објави на Твитер дека неколку лица се уапсени и дека полицајците останале на местото на настанот за да ја зачуваат безбедноста.

Организаторите на петочниот конвој, кој го нарекуваат „Rolling Thunder Ottawa“, велат дека се таму за поддршка на „слободата“ и воените ветерани. Локалните медиуми велат дека неколку од учесниците биле во Отава за време на претходниот протест, кој беше против мандатот за вакцини за прекуграничните камионџии.

Демонстрантите извикувајќи „слобода“ маршираа низ центарот на Отава додека полицијата распореди дополнителни полицајци за да ја стави ситуацијата под контрола.

Полицијата во Отава, која беше предмет на критики за справувањето со протестите во февруари, рече дека нема да дозволи моторни возила да застанат или паркираат на улиците во центарот на градот. Тие донесоа дополнителен персонал за да ги зајакнат општинските власти пред петочниот марш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…