Објавено на:

(Видео) УЖАСНА СЦЕНА НА ДЕНОТ НА ВЕТЕРАНИТЕ ВО ДАЛАС: Два бомбардера од Втора светска војна се судрија во воздух!

t

Не е познато колку луѓе имало на настанот кога авионите, Боинг Б-17 „Летечка тврдина“ и Бел П-63 „Кингкобра“, се урнаа по судирот околу 13.20 часот по локално време, соопшти Федералната управа за авијација.

Два авиони од времето на Втората светска војна се судрија во воздух денеска за време на комеморативен настан во Далас по повод Денот на ветераните. Засега нема информации за жртви во несреќата.

– Не е познато колку луѓе имало во авионите кога Боинг Б-17 „Летечка тврдина“ и Бел П-63 „КингКобра“, се урнаа по судирот околу 13.20 часот по локално време (20.20 по средноевропско време) – изјавија од Федералната управа за авијација.

По судирот, делови од леталото паднале на земја, предизвикувајќи пожар во близина. На местото се 40 противпожарни екипи.

Сведоците велат дека остатоците сега се расфрлани по автопатот 67 во Тексас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…

МФ: Деветта еврообврзница во износ од 600…

„Република Македонија денес ја издаде деветтата еврообврзница…

Ангела Меркел ја доби наградата за мир…

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел денеска во…

Османи: Француско-германскиот план за Косово е прифатлив,…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека…