Објавено на:

(Видео) Украина ги обвинува руските сепаратисти дека гранатираат цивили – ова се деталите

t

На 22 февруари, трансформатор во термоелектрана експлодираше во Шчасти, Луганската област, поради гранатирање од руски милитанти, пренесуваат украинските медиуми.

Пожарот веќе се прошири и на соседниот трансформатор, соопшти прес-центарот на украинските власти.


„Во 12:34 часот во Шасти, како резултат на гранатирање од привремено сепаратистичкото подрачје, проектил погодил трансформатор на територијата, по што следел пожар, излевање нафта и префрлување на пожар на соседен трансформатор“, се вели во соопштението. .

За отстранување на пожарот по прекинот на гранатирањето, во термо електраната се испратени 12 противпожарни единици.

Гранатирањето во градот се врши и врз станбени згради, изјави шефот на регионалната воено-цивилна администрација Сергеј Гајдаи, пренесуваaт украинските медиуми.

„Денес покривите летаа во станбени згради, а влетаа куршуми со калибар 12,7“, рече Гаидаи.

Интензивното гранатирање од страна на сепаратистите има за цел да ја уништи инфраструктурата и да сее паника меѓу цивилите, рече Гаидаи.

„Вчерашното гранатирање на термоцентралите, кога го пресекоа влезот и излезот од нашата електрична мрежа, плус денешното гранатирање и оштетувањето на трансформаторите сугерираат дека тие намерно ја уништуваат инфраструктурата за да создадат паника тука“, рече тој.

Тој додаде дека локалните власти идентификувале засолништа и се подготвени да ги евакуираат луѓето доколку е потребно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…