Објавено на:

(Видео) Украина ги обвинува руските сепаратисти дека гранатираат цивили – ова се деталите

t

На 22 февруари, трансформатор во термоелектрана експлодираше во Шчасти, Луганската област, поради гранатирање од руски милитанти, пренесуваат украинските медиуми.

Пожарот веќе се прошири и на соседниот трансформатор, соопшти прес-центарот на украинските власти.

„Во 12:34 часот во Шасти, како резултат на гранатирање од привремено сепаратистичкото подрачје, проектил погодил трансформатор на територијата, по што следел пожар, излевање нафта и префрлување на пожар на соседен трансформатор“, се вели во соопштението. .

За отстранување на пожарот по прекинот на гранатирањето, во термо електраната се испратени 12 противпожарни единици.

Гранатирањето во градот се врши и врз станбени згради, изјави шефот на регионалната воено-цивилна администрација Сергеј Гајдаи, пренесуваaт украинските медиуми.

„Денес покривите летаа во станбени згради, а влетаа куршуми со калибар 12,7“, рече Гаидаи.

Интензивното гранатирање од страна на сепаратистите има за цел да ја уништи инфраструктурата и да сее паника меѓу цивилите, рече Гаидаи.

„Вчерашното гранатирање на термоцентралите, кога го пресекоа влезот и излезот од нашата електрична мрежа, плус денешното гранатирање и оштетувањето на трансформаторите сугерираат дека тие намерно ја уништуваат инфраструктурата за да создадат паника тука“, рече тој.

Тој додаде дека локалните власти идентификувале засолништа и се подготвени да ги евакуираат луѓето доколку е потребно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОЧНУВА СЕЗОНАТА НА ЗАТНАТИ НОСОВИ; Галеника со…

Непријатното чувство од затнат нос влијае на…

Пендаровски: Најитната задача на Советот за безбедност…

Најитната задача на Советот за безбедност е…

(Видео) Голема полициска акција на Скопска Црна…

Во голема полициска акција на Скопска Црна…

ХРВАТСКА ОТКРИ ОТРОВНИ ПИПЕРКИ ОД МАКЕДОНИЈА:  Увезениот…

Забранетиот токсичен пестицид форметанат е откриен во…

Ескобар: Косово треба да го промени пристапот…

Време е за нов пристап на партнерите…