Објавено на:

(Видео) Украина формира анти-Путин коалиција со демократските држави! – Бара НАТО да забрани прелетување над Украина

t

Украина формира анти-Путин коалиција заедно со демократските држави. Ова го соопшти претседателот Володимир Зеленски во видео порака, пренесуваат украинските медиуми.

„Разговарав со Бајден, Џонсон, Гадење, Чарлс Мишел и Дуда. Почнуваме да формираме коалиција против Путин. Веќе ги повикав светските лидери да ги искористат сите можни санкции против Путин, да започнат голема одбранбена поддршка, да го затворат воздушниот простор над Украина за агресорот, целиот демократски свет. И ние ќе го направиме тоа“, рече шефот на државата.


Зеленски се заблагодари на војската за пристојниот одбив. Тој ги повика Украинците да не паничат. Тој побара поддршка од граѓаните во странство.

„Сега не напаѓаат не само бомби, туку и фалсификати. Важно е вистината да се дознае од официјални извори. Денес Русија почна да ја напаѓа Украина. Путин започна војна со Украина, со целиот демократски свет. Тој сака да уништи нашата држава, она за што живееме“, рече Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Коњ се појави на тераса во…

Необичен настан се случи вечерва во скопско…

Богојески: Бугарите лажат дека ги нашле моштите…

Петар Богојески укажува на ситуацијата во Бугарија деновиве,…

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Охриѓанка заврши во болница откако падна од…

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…