(Видео) Украинската армија гранатирала детска градинка во Донбас: Белорусија споменува нуклеарно оружје, САД обвинуваат дека Русија го зголемува военото присуство

t

„Инциденти со гранатирање“ се забележани утринава во источна Украина, соопшти ОБСЕ. Украина тврди дека нападот го иницирале руски сепаратисти, сепаратистите тврдат дека биле нападнати. Украинската армија тврди дека е погодена градинка. Во текот на викендот се случи и инцидент во Медитеранот.

Руското Министерство за одбрана во вторникот соопшти дека некои сили од руските воени сили во соседството на Украина се враќаат во своите бази по завршувањето на вежбите и објави видео на кое се гледа како силите наводно го напуштаат Крим како доказ. Соединетите Држави не веруваат во тврдењата на Русија за повлекување на војниците од границата со Украина, а се сомневаат дека Москва дури го зголемила нивниот број за 7.000, изјави неименуван висок функционер од администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден.


Дописникот од Москва на Индепендент, Оливер Керол, вели дека три лица се повредени во гранатирање на градинка во регионот на Донбас. Меѓу повредените нема деца.

Белорусија најави дека би можела да стационира нуклеарното оружје на своја територија во случај земјата да биде под закана од Западот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) БУГАР ОСМАНИ: Народот “му го промени…

По пат од Министерството за надворешни работи…

Средба Џафери-Мишел: Од прва рака слушаме охрабрувачки…

Во Собранието се одржа средба на кооридинаторите…

(Видео) Првите јајца завршија во МНР, настрада…

Првите јајца денеска завршија и во фасадата…

Јакимовски: Ајде во фуснота ние да ставиме…

Ова што го направи Макрон е срамно,…

Мицковски: Повторно врти-сучи, трчи-лажи реторики

Прв дел преговори, транзиционен период на преговори,…