(Видео) Украинска ,,Стрела 10м” уништена во директен пренос на „ТикТок

t

Снимките од конфликтот меѓу руската и украинската армија доаѓаат секојдневно од Украина, особено од исток и југ.

Последен во низата беше нападот на системот за воздушна одбрана STRELA 10 M на украинската армија, кој беше уништен за време на борбени операции.

Како што е објаснето, снимката наводно била направена во Херсон.

Имено, додека системот бил на должност, еден од војниците снима видео, како што е објаснето на TikTok.

Меѓутоа, наместо снимка од лансирање на ракета кон целта, т.е. авион и хеликоптер, влета ракета што го погоди овој систем.

Очигледно, ракетата била истрелана од противтенковско оружје.

На крајот од видеото може да се види како гори системот Стрела 10М, а покрај него се слика украински војник.

Судејќи дека снимката во живо од TikTok била доволна за Русите да ја одредат геолокацијата на телефонот, дронот да изврши набљудување, да ја одреди позицијата и со еден удар да го уништи Strela 10M.

Kurir.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Инвазија: Нов бугарски клуб, овојпат во Кавадарци!

На 11 декември во Кавадарци ќе биде…

Османи: Не можеме да дозволиме или да…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа…

(Видео) Навивачка на Швајцарија покажа „двоглав орел“,…

Репрезентацијата на Србија не успеа да се…

Здружението на новинарите на Македонија денеска избира…

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска…

Кармата е кучка: Холандија ќе им стави…

Холандија смета дека е „сè уште прерано“…