(Видео) Украинска ,,Стрела 10м” уништена во директен пренос на „ТикТок

t

Снимките од конфликтот меѓу руската и украинската армија доаѓаат секојдневно од Украина, особено од исток и југ.

Последен во низата беше нападот на системот за воздушна одбрана STRELA 10 M на украинската армија, кој беше уништен за време на борбени операции.

Како што е објаснето, снимката наводно била направена во Херсон.

Имено, додека системот бил на должност, еден од војниците снима видео, како што е објаснето на TikTok.

Меѓутоа, наместо снимка од лансирање на ракета кон целта, т.е. авион и хеликоптер, влета ракета што го погоди овој систем.

Очигледно, ракетата била истрелана од противтенковско оружје.

На крајот од видеото може да се види како гори системот Стрела 10М, а покрај него се слика украински војник.

Судејќи дека снимката во живо од TikTok била доволна за Русите да ја одредат геолокацијата на телефонот, дронот да изврши набљудување, да ја одреди позицијата и со еден удар да го уништи Strela 10M.

Kurir.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ентони Блинкен денеска во Скопје: Најважниот дипломат…

Блинкен, во неговата долга дипломатска кариера е…

Пак тик ток лечење: Вработена во болницата…

Полициски службеници на СВР Тетово, синоќа, околу…

Боки 13 пуштен од затвор

Основниот кривичен суд Скопје донел одлука за…

Tрагедија! Ќерката на поранешниот министер во Албанија…

Ева Таво, ќерка на Ванѓел Таво, поранешен…

Дачиќ: Ќе биде тежок состанокот на ОБСЕ…

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ…