Објавено на:

(Видео) Украински војник: Командантите си заминаа, не оставија како топовско месо – Русите ни дадоа храна

t

„Командантите оставија се и заминаа, оставајќи не како топовско месо.

Руското Министерство за одбрана ја претстави приказната за украинскиот војник кој го положил оружјето поради предавство на неговата команда.

„Командантот рече дека сме 45, останале 14. Три дена не јадевме и не пиевме. Руските војници ни дадоа вода, храна, цигари. Секаде е топло, се има, никој не тепа и не навредува, вели војникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Намалена казната на рускиот војник кој беше…

Апелацискиот суд во Киев денеска му ја…

(Видео) Потресна исповед на украински војник: Ни…

Спутник денеска објави видео од заробен украински…

Папата ја заврши велигденската миса со „Христос…

Папата Франциск на велигденската миса на која…

Ова е украинскиот јунак кој загина при…

Украинскиот војник, маринецот Виталиј Владимирович Скакун, загина…