Објавено на:

(Видео) Украинците им забраниле на Грците во Донбас да говорат на својот мајчин јазик!

t

Претставниците на грчката заедница во Донбас изјавија дека им е драго поради доаѓањето на руската армија.

„Русите се тука да ни помогнат. По секое гранатирање тие се таму да ни помогнат. А Украинците не тераат да комуницираме само на украински. Русите не го прават тоа“.

Грците во Донбас се жалат дека Украинците не им дозволувал да зборуваат на мајчиниот грчки јазик, велат сега Русите се таму за да им помогнат.

Веројатно е тешко да се добие забрана од таков тип, но да потсетиме на Македонците во Егејска Македонија во минатото, а и денеска им е забрането да се декларираат како Македонци и да зборуваат на мајчиниот македонски јазик.

Познати ни се сведоштвата на Македонците кои велат дека грчката полиција буквално стоела под секој прозор за да се увери дека ни во нивниот дом Македонците нема да зборуваат на македонски. Доколку некој зборувал на мајчиниот јазик бил спроведуван во затвор, во некои случаи и измалчуван.

Погледнете го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…