Објавено на:

(Видео) Украинците се пофалија: Уништен тенк вреден 4,5 милиони евра

t

Украинското министерство за одбрана на својот Твитер профил објави снимка од беспилотно летало на која се покажува како тенкот Т-90М – воена машина од најновата генерација вредна 4,5 милиони евра – експлодира откако беше погоден за време на битката за Стари Салтив, северно од Харков, минатата недела.

Од министерството тврдат дека тенкот бил уништен од ракетниот фрлач „Карл Густаф“ од шведско производство, кој чини околу 20.000 евра, вклучувајќи ја и ракетата.

„Гордоста на руската тенковска индустрија беше уништена од шведскиот рачен противтенковски фрлач на гранати ‘Карл Густаф’“, се вели во твитот на Министерството. Му благодариме на шведскиот народ и на кралот за нивната помош“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…