Објавено на:

(Видео) Украинците ја обвинуваат Русија дека ги измамила: Наместо размена Азовците ќе добијат смртна казна за воени злосторства и нацизам?!

t

Русија е обвинета дека ја измамила Украина, бидејќи властите се повлекуваат од договорот за ослободување на заробените војници од челичарницата Азовстал.

Москва се согласи да размени стотици членови на Азовскиот полк – украинската единица заробена во челичарницата од советската ера – во размена на затвореници претходно оваа недела.

Меѓутоа, рускиот парламент сега објави дека ќе гласа за резолуција за „спречување на размената на нацистичките воени злосторници“ денес – при што некои членови бараат да се погубат трупите на Азов.

Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Маљар ги отфрли заканите како „внатрешна пропаганда“, додавајќи дека „ќе има процедура за размена“ бидејќи Киев ја напушта челичарницата по повеќе од 80 дена.

Но, експертите го оквалификуваа потегот како „прикриен“ и тврдат дека тоа би можело да ја прекине обидот на Украина да ги ослободи 600-те војници – од кои некои се уште се во фабриката во Мариупол.

Има најмалку 250 борци од Азов кои беа евакуирани во понеделникот, од кои некои беа тешко ранети.

Седум автобуси со непознат број украински војници исто така ја напуштија челичарата синоќа.

Штабот за територијална одбрана на ДНР соопшти дека досега се предале 962 украински војници од „Азовстал“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Воскопулос ја поздрави одлуката на Судот во…

Одлуката на Судот во Лерин е позитивно…

(Видео) СИ ПРЕЧЕКАН ОД ВИЦЕПРЕМИЕРОТ, НАМЕСТО ОД…

Кинескиот претседател Си Џинпинг не беше пречекан…

МЛАДИОТ МИЛАТОВИЌ ЌЕ ГО ИСПРАТИ ЃУКАНОВИЌ ВО…

На Милатовиќ недвосмислена поддршка му искажаа третопласираниот…

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги…

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави…

Анкета: Мнозинството Руси се чувствуваат среќни

Мнозинството (82%) од учесниците во анкетата спроведена…