Објавено на:

(Видео) ФРАНЦИЈА ГОРИ: Макрон го предизвика гневот на народот, протестите помасовни и понасилни!

t

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека законот за пензиски реформи треба да се спроведе пред крајот на годината.

Според Ројтерс, Макрон рекол дека неговата влада ќе се обиде да ја врати Франција во нормала „што е можно поскоро“.

Ваквата изјава дополнително ги разгоре масовните протести низ целата држава, а на социјалните мрежи се појавија видеа од толпа народ и пламен, а демонстрантите извикуваат “Не гледајте, приклучете ни се!”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Нова револуција: Французите ја запалија зградата…

Стотици илјади Французи протестираа денеска против пензиските…

ФРАНЦИЈА ПАРАЛИЗИРАНА: Народот се обедини и блокираше…

Демонстрантите лути на францускиот претседател Емануел Макрон…

(Видео) ФРАНЦИЈА ГОРИ: Макрон го предизвика гневот…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Макрон им се заинати на Французите: Нека…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…