Објавено на:

(Видео) Француски полицаец “демократски” тепа студент од Универзитетот Сорбона – големи протести во Париз

t

Неколку стотици студенти протестираат во околината на Универзитетот Сорбона во Париз на 14 април. Демонстрациите се одржуваат против кандидатите за претстојните национални избори. Властите го затворија универзитетот до 17 април. Можни се дополнителни протести на Универзитетот Сорбона во наредните недели. Демонстрациите може да привлечат стотици учесници.

Протестот може да предизвика локализирани нарушувања на копненото патување. Властите најверојатно ќе се распоредат на сите протести што ќе се реализираат. Можни се судири меѓу студентите и безбедносните сили.

На видеото може да се види како еден од полицајците буквално почнува да тепа еден од студентите, а неговиот колега ја смирува ситуацијата.

“Париската полиција „не се шегува“ со студентите на протестите во Сорбона против резултатите од претседателските избори!” – стои во описот на видеото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонскиот збор силно одекна во Париз

Македонскиот збор силно одекна во Париз, на…

(Видео) Илјадници Французи на протест во Париз:…

На покана на партијата Патриот во Париз…

Студентите ќе ги поддржат средношколците: Протест пред…

Во петок од 12:30 часот пред Министерството…

Градот врие од стаорци: Штрајкуваат комуналците во…

Вработените во општинската служба за чистење и…

(Видео) “Европска демократија” на дело во Париз:…

Стотици илјади луѓе демонстрираат ширум Франција барајќи…