(Видео) ХАОС во Белград: Полицијата не може да воспостави ред – Демонстрантите скандираат “Оди на Косово”

t

Полицијата околу пладне го затвори Булеварот “Крал Александар” во Белград. Кордони беа поставени пред Правниот факултет, како и пред споредните улички кои го минуваат булеварот од Врачар. Кордон има и пред црквата Свети Марко, а добар дел од паркот Ташмајдан е опкружен со жичена ограда, јавува репортерот на Спутник.

Медиумите јавуваат дека првиот инцидент е снимен на белградските улици. Противниците на Прајд веќе почнаа да се собираат низ централните улици на Белград. Еден од нив го украл ЛГБТ знамето, поради што полицијата само го привела.

Група противници на Прајд се собраа пред Уставниот суд. Веднаш биле опколени од силни полициски сили. Противниците на Прајд скандираат „Оди на Косово“ кон полицијата и пеат патриотски песни. Меѓу нив има и такви кои се облечени во монашки одежди, јавува репортерот на Спутник.

Полицијата и противниците на Прајд се судрија пред Уставниот суд.

Откако полицијата се обиде да ги убеди противниците на Прајд да се засолнат пред Уставниот суд, дојде до туркање меѓу полицискиот кордон и противниците на Прајд, по што полицијата приведе неколку демонстранти.

Продолжуваат повремените престрелки меѓу полицијата и помал број противници на Прајд. Пред Уставниот суд има се повеќе полиција, а се појави и жандармеријата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Врие од полиција: Дојави за бомби на…

Белградската полиција добила дојави за поставени бомби…

Хаос на белградскиот аеродром: Нови дојави за…

Дојави за бомби на белградскиот аеродром денеска…

Криза и во Србија: Белград го одложува…

Утринава на Градскиот совет донесовме одлука за…

Монах приведен на протестите против “Европрајд” во…

Конфронтацијата меѓу противниците на Прајд и полицијата…

(Видео) ХАОС во Белград: Полицијата не може…

Полицијата околу пладне го затвори Булеварот "Крал…