(Видео) ХАОС во Белград: Полицијата не може да воспостави ред – Демонстрантите скандираат “Оди на Косово”

t

Полицијата околу пладне го затвори Булеварот “Крал Александар” во Белград. Кордони беа поставени пред Правниот факултет, како и пред споредните улички кои го минуваат булеварот од Врачар. Кордон има и пред црквата Свети Марко, а добар дел од паркот Ташмајдан е опкружен со жичена ограда, јавува репортерот на Спутник.

Медиумите јавуваат дека првиот инцидент е снимен на белградските улици. Противниците на Прајд веќе почнаа да се собираат низ централните улици на Белград. Еден од нив го украл ЛГБТ знамето, поради што полицијата само го привела.

Група противници на Прајд се собраа пред Уставниот суд. Веднаш биле опколени од силни полициски сили. Противниците на Прајд скандираат „Оди на Косово“ кон полицијата и пеат патриотски песни. Меѓу нив има и такви кои се облечени во монашки одежди, јавува репортерот на Спутник.

Полицијата и противниците на Прајд се судрија пред Уставниот суд.

Откако полицијата се обиде да ги убеди противниците на Прајд да се засолнат пред Уставниот суд, дојде до туркање меѓу полицискиот кордон и противниците на Прајд, по што полицијата приведе неколку демонстранти.

Продолжуваат повремените престрелки меѓу полицијата и помал број противници на Прајд. Пред Уставниот суд има се повеќе полиција, а се појави и жандармеријата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ги фатиле со 30 килограми дрога: Словенки…

Во полициска акција во Белград се уапсени…

Србите вријат: Нео-нацисти се собраа во Белград…

Во центарот на Белград и покрај апелите…

Хорор во белградска населба: Експлодираше бомба доцна…

Непознато лице активирало бомба во двор од…

Продолжуваат драматичните изјави на Вучиќ: Рекорден број…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека „рекорден…

Титаник ситуација во Белград: Водата беше до…

Познатиот белградски сплав „Фристајлер“ околу полноќ почнал…