Објавено на:

(Видео) Хаос во Еквадор: Едeн демонстрант убиен и десетици повредени при протести на домородните народи

t

По повеќедневните насилства низ Еквадор, демонстрантите се судрија со војниците и со полицајците во главниот град Кито, но и во другите градови низ земјата, при што едно лице е убиено, а десетици се повредени.

Еквадорските домородни народи веќе дванаесет дена протестираат низ Еквадор, со барање до владата да ги намали цените на горивата, да воведе контрола врз цените на храната и повеќе да инвестира во образованието.

Конфедерацијата на домородни народи, која гi организираше протестите, соопшти дека едно лице починало од прострелни рани здобиени додека протестирало во близина на Националното собрание.

Властите признаа дека едно лице е убиено, а министерот за внатрешни работи изрази револт поради полициското однесување. Тој истакна дека владата не и одобрила на полицијата никаква употреба на оружје со смртоносна муниција и дека тие носеле само солзавец за да ги растераат демонстрантите.

Волонтер болничар, за американските медиуми вели дека на околу 100 лица им била укажана медицинска помош поради повреди на местото на протестот, вклучително и демонстранти, војници и полицајци.

Демонстрациите се дел од поширокиот национален штрајк, што Конфедерацијата на домородни народи го почна на 14 јуни и со него бара намалување на цените на горивата, воведување контрола на цените на земјоделските производи и усвојување поголем буџет за образование.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се разведуваат Доналд и Меланија Трамп?

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (76) во…

ВО ХРВАТСКА НИЕДНО МАЛЦИНСТВО НЕ ГИ НЕГИРА…

„Хрватската преамбула вели дека хрватската држава е…

Лукашенко денеска во посета на Москва: Медиуми…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во среда отпатува…

Новиот црногорски премиер пресече: Нема да го…

Новоизбраниот претседател на Црна Гора, Јаков Милатовиќ,…

Како ќе реагира Кина? Американците ќе имаат…

Американските трупи ќе имаат пристап до базата…