Објавено на:

(Видео) Хаос во Канада: Познат писател го прекина говорот на канадски министер – го туркате светот кон Трета Светска Војна

t

Канадскиот писател Ив Енглер го прекина говорот на канадскиот министер за надворешни работи.

Тој праша зошто Западот го охрабрува Киев да не ги спроведува договорите од Минск и го турка светот кон Трета Светска Војна.

По неговиот говор писателот речиси веднаш бил изнесен од обезбедувањето.

Ив Енглер (роден 1979) е канадски писател и политички активист од Монтреал. Покрај единаесетте објавени книги, делата на Енглер се појавија во алтернативниот печат и во мејнстрим публикации како што се The Globe and Mail, Toronto Star, Ottawa Citizen и Ecologist.

Неговата книга од 2009 година, Црната книга на канадската надворешна политика, влезе во потесниот избор за наградата на писателската федерација на Квебек, Мејвис Галант за нефинкција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…

(Во живо) БРУКА: Тројца адвокати наплатиле скоро…

Уредникот на Инофмакс, Александар Митовски, во денешната…

Маричиќ: Сега мора да има национален консензус…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска…