Објавено на:

(Видео) Хаос во Москва: Гори еден од најголемите трговски центри во Европа – Едно лице почина

t

Пожар рано утринава го зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел од структурата на центарот се урнал, што им отежнувало на пожарникарите да го изгаснат пожарот, пренесува „Ројтерс“.

Трговскиот центар Мега се наоѓа во Химки, а пожарот се проширил на површина од околу 7.000 квадратни метри. Експлозии се забележуваат и на снимките кои почнаа да се шират на социјалните мрежи. Засега нема извештаи за жртви.

„Пожарникарите се борат со голем пожар во околината на Москва“, објави на Твитер рускиот министер за вонредни ситуации.

Според информациите на РИА Новости, заа жал еден човек е починат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ако влеземе во ЕУ Македонија ќе биде…

Ако влеземе во ЕУ Македонија повторно ќе…

Пожарникар повреден при гаснење на пожар во…

Пожар настанал вчера вечерта околу 20 часот…

Киев најавува напади на Москва?

Додека се пребројуваат тенковите што сојузниците ќе…

Нова трагедија во Србија: Двајца мажи изгореа…

Две лица загинаа во пожар што рано…

(Видео) Хаос во Москва: Гори еден од…

Пожар рано утринава го зафатил еден од…