Објавено на:

(Видео) Хаос во Пакистан: Демонстранти го запалија метрото во Исламабад

t

Избувнаа судири меѓу полицијата и демонстрантите во Пакистан, а соборениот премиер ги повика своите приврзаници да останат во Исламабад додека не се одржат нови избори.

Властите во средата ги блокираа сите главни патишта кои водат до главниот град на Пакистан, Исламабад, во обид да го затворат протестниот марш предводен од поранешниот премиер Имран Кан.

Дојде до судири меѓу полицијата и демонстрантите.

„Ниту една пречка не може да нè спречи: ќе ги поминеме сите бариери и ќе стигнеме до … Исламабад“, изјави Кан од врвот на камион откако драматично пристигна со хеликоптер за да им се придружи на своите поддржувачи на околу 100 километри (60 милји) од главниот град. .

Кан рече дека собирот во среда ќе биде масовен и нема да заврши додека владата не се согласи да одржи нови избори оваа година. Во моментов парламентарните избори се закажани за 2023 година.

Според последните информации, демонстрантите го запалиле метрото во Исламабад.

Каква беше реакцијата на владата на планираниот митинг на Кан?
Властите го блокираа влезот во Исламабад, Лахоре, Мултан и Пешавар, додека толпи поддржувачи на Кан се судрија со полицијата.

Главниот автопат што води во Исламабад беше блокиран со контејнери за транспорт во текот на ноќта, при што властите поставија слични пречки на други рути во главниот град. Полицијата во Исламабад објави сообраќаен план кој покажува целосна блокада на градот во услови на силно безбедносно присуство.

„Никој не треба да смее да го опсадува главниот град и да ги диктира неговите услови“, рече во вторникот министерот за внатрешни работи Рана Санаула.

Организаторите планираа демонстрантите да патуваат со автомобили и автобуси до градските граници на главниот град, по што ќе маршираат пеш.

До среда, приврзаниците на Кан се обидуваа да ги урнат блокадите пред Лахоре и Фајзабад, вклучително и со багер, додека полицијата употреби солзавец врз нив.
дали има тензија меѓу Кан и владата?
Еден ден претходно, еден полицаец беше убиен за време на рација во домот на приврзаник на Кан во Лахоре, што беше причина за репресии од владата.

Кан не го осуди убиството, но го бранеше напаѓачот – пензиониран армиски офицер и функционер на неговата партија – прашувајќи што треба да направи некој ако полицијата насилно влезе во нивниот дом.
Пакистанскиот Техрик-е-Инсаф (ПТИ) на Кан ги обвини властите дека уапсиле и притвориле стотици негови приврзаници во рации во текот на ноќта, додека владата и полицијата рекоа дека некои демонстранти планирале да се приклучат на маршот со оружје.

Политичарот од крикет, кој стана исламист, беше на чело на пакистанската влада повеќе од три и пол години пред да биде сменет со гласање недоверба во Парламентот минатиот месец.

По неговото разрешување, тој и неговите следбеници одржаа неколку митинзи низ целата земја со надеж дека ќе ја соборат кревката коалициска влада и ќе изнудат предвремени избори.

Кан тврди дека зад неговото сменување стои американски заговор, обвинувајќи го Вашингтон за договарање со неговиот наследник Шахбаз Шариф. САД негираат каква било улога во внатрешната политика на Пакистан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пакистан поднесе барање за приклучување кон БРИКС

Исламабад поднесе барање за приклучување кон БРИКС…

Киев: Демонстрантите во ЕУ ја блокираа помошта…

Полските превозници ја запираат испораката на гориво…

Во пограничен инцидент во Кашмир загина индиски…

Во вчерашната престрелка помеѓу индиските и пакистанските…

Пакистан прогласи вонредна состојба поради енормното загадување…

Пакистанските власти денеска воведоа „вонредна состојба“ во…

Илјадници луѓе на митинг во Пакистан против…

Илјадници приврзаници на главната пакистанска верска политичка…