(Видео) Хаос во Северна Митровица: Пронајдена бомба во ОИК!

t

Екипата за деминирање на косовската полиција неутрализираше неексплодирана рачна бомба во просториите на Општинската изборна комисија во Северна Митровица.


Според полициските службеници кои го обезбедувале местото на настанот, бомбата била уништена со таканаречена „контролирана експлозија“, а во моментов се врши повлекување на ЕУЛЕКС, КФОР, полициските службеници и тимот за деминирање од местото на настанот.

Како што јави репортерот на Косово онлајн, при интервенцијата се слушнала силна детонација. Уште една граната која се наоѓала во близина на просториите, според властите, експлодирала денеска.

Претходно денеска се слушнаа неколку експлозии во Северна Митровица, кога албански членови на ОИК, со помош на вооружена специјална полиција, насилно влегоа во просториите што ги користи Изборната комисија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Додик: Немам против Курти да си игра…

Претседателот на Република Српска Милорад Додик денеска…

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Уапсен Албанецот кој пукаше од автомобил во…

Полицијата во Грачаница приведе лице кое синоќа…

Вучиќ: Никогаш нема да преговарам за да…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во српското…

Вучиќ пред собраниската седница за Косово: Ќе…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека…