Објавено на:

(Видео) ХАОС во Тел Авив: Илјадници демонстранти стасаа пред домот на Нетанјаху!

t

Десетици илјади Израелци се собраа во Тел Авив на протест против контроверзниот закон за реформи на судството, додека министерот за одбрана Јоав Галант беше разрешен поради изјава против предложениот процес.

Последните демонстрации што го погодија трговскиот центар на Израел се случија неколку дена откако премиерот Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе продолжи со промените и покрај зголемениот меѓународен аларм.

Поранешниот министер Галант повика на прекин пред пратениците следната недела да гласаат за централниот дел од предлозите на владата, што ќе го промени начинот на назначување на судиите.

Двајца други пратеници на Ликуд на Твитер ја поддржаа Галант, поставувајќи прашања за тоа дали владата може да смета на мнозинство ако продолжи со гласање.

Протестот во Тел Авив во саботата се зголеми на околу 200.000 демонстранти, според проценките на израелските медиуми.

„Тука сме денес да се појавиме и да го додадеме нашиот глас на стотиците илјади, ако не и милиони Израелци кои ги поддржуваат вредностите на кои е основана оваа земја“, рече високотехнолошкиот работник Даниел Нисман, споменувајќи ја демократијата и толеранцијата.

„Ова е сè на што можеме да се надеваме, дека тој [Нетанјаху] ќе нѐ врати од работ на бездната“, изјави 36-годишникот за АФП.

На социјалните мрежи се појавуваат страшни видеа од Израел каде демонстрантите буквално рушат се пред себе. Началникот на Генералштабот на Израел ги откажа планираните активности и им нареди на командантите да излезат и да разговараат со војниците „за да не се распадне армијата“, додека според најновите информации демонстрантите стасале до куќата на Нетанјаху.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ХАОС во Тел Авив: Илјадници демонстранти…

Десетици илјади Израелци се собраа во Тел…

Така прави премиер: Нетанјаху го смени министерот…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го смени министерот…

Израел испраќа воена опрема во Украина

Владата на Бенјамин Нетанјаху даде „зелено светло“…

Ракета истрелана од Појасот Газа кон југот…

Израелската армија соопшти дека денес е истрелана…

За две години односите меѓу Косово и…

Претставничката на Косово во амбасадата во Израел,…