Објавено на:

(Видео) Хорор во Мексико: 11 лица загинаа во престрелка меѓу два картели

t

Стотици мексикански војници се распоредени во пограничниот град Хуарез по крвавите судири меѓу членовите на два ривалски картели во кои загинаа 11 лица, главно цивили, соопштија мексиканските власти.

Лос Чапос, членови на озлогласениот картел Синалоа, порано предводен од Хоакин „Ел Чапо“ Гузман, и локалниот картел Лос Мексико се судрија во локален затвор во четвртокот попладне, изјави заменик-министерот за безбедност Рикардо Мехија.

По пресметката во затворот, избувнаа немири, во кои две лица загинаа, четворица беа ранети со прострелни рани, а 16 други беа повредени, рече Мехиа, говорејќи на редовната прес-конференција на која присуствуваше и мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор, но тој немаше ниту еден. не кажа што го предизвикало овој крвав конфликт.

По немирите, Лос Мексико дивее низ градот, убивајќи уште девет цивили, соопштија властите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Мексико: Силен земјотрес од 7,6…

Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени…

Хорор во Кавадарци: Ја прободел сопругата па…

На 18.08.2022 околу 16.35, В.Д.(47) од Кавадарци…

Мртво тело на новинар пронајдено во Мексико

Независен новинар е пронајден мртов на северот…

(Видео) Хорор во Мексико: 11 лица загинаа…

Стотици мексикански војници се распоредени во пограничниот…

Хорор во Германија: Мајка ги фрлила децата…

Полицијата во градот Зарбрикен, во западна Германија,…