Објавено на:

(Видео) Хорор во Мисисипи: Бајден прогласи вонредна состојба по разорното торнадо кое ја погоди државата

t

По разорното торнадо што го погоди југот на САД, американскиот претседател Бајден рано утринава прогласи вонредна состојба во државата Мисисипи, пренесуваат тамошните медиуми.

Со оваа одлука, најтешко погодените окрузи Керол, Хемфрис, Монро и Шарки во сиромашната делта на Мисисипи беа ставени на располагање од федералниот буџет, пренесува АП.

Најмалку 26 лица загинаа, а десетици се повредени во опасното невреме кое пропратено со торнадо ја зафати државата.

Екипите за пребарување и спасување денеска продолжија да копаат низ урнатините во потрага по преживеани, а стотици граѓани се раселени.

Администраторот на Федералната агенција за управување со вонредни состојби, Дин Крисвел денеска треба да ги обиколи погодените области и да ја процени штетата.

Во меѓувреме, Националната метеоролошка служба (NMS) предупреди дека се уште постои ризик од посилни временски услови денеска со силни ветрови, град и можно торнадо во источна Луизијана, јужен и централен Мисисипи и јужна и централна Алабама.

Врз основа на првичните проценки, торнадото е класифицирано како ЕФ-4, што значи дека било придружено со ветрови од 265 до 320 километри на час, соопшти НМС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Хорор во Мисисипи: Бајден прогласи вонредна…

По разорното торнадо што го погоди југот…

САД ги преминаа сите граници на пристојност

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават…

(Видео) Во Македонија не може да има…

Новинарката Мирка Велиновска во денешното гостување во…

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…