Објавено на:

(Видео) Чавушоглу: Турција не го нарушува територијалниот интегритет на Ирак, само спроведува операција против милитанти

t

Турција нема намера да го наруши територијалниот интегритет на Ирак, таа спроведува операција против милитантите на Курдистанската работничка партија во северниот дел на земјата „за безбедност на нејзините граници“, изјави министерот за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу.

Во текот на вчерашниот ден Турција започна воена операција на територијата на Ирак против како што кажа курдските екстремистички групи.

Денеска Ирак офицјално ја осуди операцијата на Турција на нивна територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шведска делегација оди во Турција: Ќе преговараат…

Делегација на шведското Министерство за правда ќе…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Турција ќе ја храни Европа додека таа…

Во Европа, насадите во оранжериите се намалени…

Некој си бара беља? Турција ја обвинува…

Беспилотните летала на турските вооружени сили снимија…

Да се одземе моќта на “големата петорка”:…

Турција предлага да се укине правото на…