Објавено на:

(Видео) Чавушоглу: Турција не го нарушува територијалниот интегритет на Ирак, само спроведува операција против милитанти

t

Турција нема намера да го наруши територијалниот интегритет на Ирак, таа спроведува операција против милитантите на Курдистанската работничка партија во северниот дел на земјата „за безбедност на нејзините граници“, изјави министерот за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу.

Во текот на вчерашниот ден Турција започна воена операција на територијата на Ирак против како што кажа курдските екстремистички групи.

Денеска Ирак офицјално ја осуди операцијата на Турција на нивна територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хаос во Турција: Експлозија урна станбена зграда

Во турската покраина Јозгат се урна станбена…

Македонски војници ќе учествуваат во мисии во…

Владата на Република Македонија на денешната седница…

Се сретнаа првите дами на Турција и…

Турската прва дама Емине Ердоган во Истанбул…

Ердоган тужи германски политичар: Го нарекол “канализациски…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе кривична…

Македонија “не може”: Ердоган најде алтернатива на…

Најавата на Анкара дека ќе поднесе барање…