Објавено на:

(Видео) Чавушоглу: Турција не го нарушува територијалниот интегритет на Ирак, само спроведува операција против милитанти

t

Турција нема намера да го наруши територијалниот интегритет на Ирак, таа спроведува операција против милитантите на Курдистанската работничка партија во северниот дел на земјата „за безбедност на нејзините граници“, изјави министерот за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу.

Во текот на вчерашниот ден Турција започна воена операција на територијата на Ирак против како што кажа курдските екстремистички групи.

Денеска Ирак офицјално ја осуди операцијата на Турција на нивна територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ загрижена за зголемениот обем на трговија…

Земјите од Европската Унија се сè позагрижени…

(Видео) Едно лице загина, две се повредени…

Едно лице загина, а две се повредени…

Нова мисија: Ердоган ќе ги “смирува” замрсените…

Ердоган во нова мисија: Дали Турција може…

За првпат во Турција: Ердоган назначи жена…

За првпат во Турција жена војник успеа…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…