(Видео) Членови на МАНУ тврдат: Преспанскиот договор не го загрози македонскиот јазик

t

Дали Преспанскиот договор го загрози македонскиот јазик?

На ова прашање во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 одговорија директорката на Институт за македонски јазик, Елена Грујовска и Маријан Марковиќ од МАНУ.

Според Грујовска, Преспанскиот договор не го загрозил македонскиот јазик, додека пак Марковиќ вели дека го толкува како ограничување на македонскиот јазик и се тоа што се подразбира под јазик на одредена територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

КОНЕЧНО: Се договорија Владата и СОНК

Синдикатот за образование, наука и култура и…

Падна договор власт-опозиција: Трудо останува на власт…

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека…

Ни се повторува преспанскиот договор: Добро-соседскиот не…

Јасна порака од Петков или ненамерна грешка…

Мицкоски: Ова не е циркус – Нема…

При денешната посета на општина Ѓорче Петров,…

Дали е на повидок решавање на украинската…

Руските и украинските преговарачи се согласија дека…