Објавено на:

(Видео) Шолц му ветил на Вучиќ: Лично ќе се заложам за членство на Србија во ЕУ – Разговорите со Приштина ќе напредуваат

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц на конференцијата по средбата со претседателот Александар Вучиќ изјави дека перспективата за влез на Србија и другите земји од регионот во Европската унија мора да биде нешто што ќе биде успешно и мора да стане реалност. Вучиќ изјави дека Германија е убедливо првиот партнер на Србија, а Шолц повеќепати изјавил дека верува во европската иднина на целиот Западен Балкан.


Олаф Шолц му се заблагодари на претседателот Вучиќ за неговата посета на Берлин и за продуктивниот разговор што го имаа.
„За време на нашите разговори разговаравме за нашите билатерални односи, економските односи се интензивираа, среќни сме што 400 германски компании отворија над 70.000 работни места во Србија и сакаме да го поттикнеме овој позитивен развој“, рече Шолц.

Тој додаде дека Србија и Германија минатата година влегоа во климатско стратешко партнерство, како тоа да придонесе за решавање на предизвиците од климатската криза.

Тој посочи дека германската влада се залага за европска перспектива на земјите од Западен Балкан.

„Во интерес и на регионот и на Европската унија е да се отворат тие перспективи, да се задржат и тие земји да станат членки на ЕУ“, додаде Шолц.

Тој исто така рече дека Германија интензивно го поддржува процесот на пристапување во ЕУ преку охрабрување на проекти и финансирање.

„Оваа перспектива за прием на Србија и другите земји во регионот мора да биде нешто што ќе биде успешно и мора да стане реалност. Пред нас е оваа задача во Европа и јас лично ќе се залагам за подобрување на овој процес“, нагласи тој. Шолц.

Тој истакна дека важна тема на разговор била и војната во Украина.

„Ние сме во тешка ситуација и мораме да ги браниме заедничките вредности на Европската унија. Многу е важно сите да ја пренесеме пораката дека војната што Русија ја започна во Украина не е прифатлива, тоа е многу тешка ситуација во светот и јас сум убеден дека мора да се држиме.поблиску еден до друг“, рече Шолц.

Важно е Србија да продолжи со реформите за владеење на правото, особено за прашањето за борбата против организираниот криминал, нагласи германската канцеларка.

„Напредокот во дијалогот од големо значење“
Германската канцеларка изјави дека клучна тема на денешниот разговор со српскиот претседател Александар Вучиќ бил дијалогот за нормализација на односите на Белград со Приштина и оценил дека напредокот во дијалогот е од големо значење за зачувување на мирот и стабилноста во регионот.

Тој додаде дека разговарале за процесот на нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, истакнувајќи дека на разговор го поканил и Мирослав Лајчак.

„Процесот на нормализација на односите е важен за стабилизација, мора да ги решиме сите отворени притисоци во рамките на дијалогот, потребна е храброст и двете страни да се придржуваат до своите обврски“, рече Шолц.

Ја пренесов загриженоста на Вучиќ за ситуацијата во БиХ и особено за тенденциите на Милорад Додик, важно е да се одржи стабилноста во БиХ, да се овозможи конструктивен развој, вели канцеларот Шолц.

„Се согласуваме дека имаме голем потенцијал да го развиеме Западен Балкан и да го доближиме до ЕУ. Создавањето заеднички регионален пазар треба да овозможи слободно движење на луѓето“, рече Шолц.

Вучиќ: Германија е убедливо првиот партнер на Србија, Шолц е убеден во европската иднина на регионот
Претседателот Вучиќ по средбата со канцеларот Шолц изјави дека заеднички констатирале голем пораст на билатералните, пред се економските односи.
„Во првите три месеци од годинава нашата размена е една милијарда и 839 милиони, што значи дека годинава очекуваме трговска стапка од 7,5 милијарди. Тоа е огромен скок од 26 отсто во однос на лани, што беше рекорд. “, рече тој. е Вучиќ.

Како што истакна, Германија е најголемиот и најважен трговски партнер на Србија, а Србија е убедливо најголемиот трговски и секој друг партнер на Германија на Западен Балкан.

„Таму се случија многу промени. Германија пред осум години беше партнер број четири на Србија, а денес е убедливо прва“, нагласи претседателот.

Тој посочува дека зборовите на канцеларот Шолц се многу важни за Србија, а тој во неколку наврати повтори дека е убеден во европската иднина на целиот регион на Западен Балкан.

Според Вучиќ, станало збор и за односот кон војната во Украина.

Претседателот потсети на решителноста на Србија за природата на тој конфликт двапати во Обединетите нации и во Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

„Србија нема да биде причина за проблемот, регионот ќе има мир и стабилност“
Исто така, додаде Вучиќ, разговарале и за проблемите со кои се соочува Србија и за клучните прашања од регионалните односи.

„Се разбира, во таа насока имавме отворен и значаен разговор и за тоа сум му благодарен на канцеларот Шолц. Мислам дека едната страна не е виновна за проблемите во Босна и Херцеговина. Јас детално зборував за тоа. Она што му го ветив на канцеларот Шолц е дека Србија нема да биде причина за никакви проблеми“, изјави Вучиќ.

Претседателот истакна дека Западен Балкан ќе има мир и стабилност.

„Дури кажав дека не сакам да ги коментирам бесрамните тврдења на оние кои велат дека Србија ќе предизвика какви било конфликти, бидејќи како што гледате, тоа не се случи, иако за тоа зборуваа пред шест месеци и пред една година.

„Ветувањето до канцеларот Шолц е дека вакво нешто нема да се случи“, рече Вучиќ.

„Дијалог со Приштина вечерва, верувам дека ќе имаме сила да напредуваме“
Вучиќ најави дека дијалогот со Приштина ќе продолжи вечерва во организација на Бундесканклерамтот.

„Верувам дека ќе имаме сила да направиме одреден напредок во однос на Приштина во дијалог кој не ни е лесен, но не сакам да ја искористам оваа прилика да објаснам зошто. Тоа му го кажав на канцеларот Шолц и неговите соработници. „Да одиме кон компромисно решение, но тие решенија не можат да бидат само наши желби“, посочи претседателот.

Претседателот на Србија изјави и дека со нетрпение ја очекува наскоро посетата на канцеларот Шолц на Белград.

Шолц: Германија сака Србија да остане во Советот на Европа
Шолц изјави дека Германија сака Србија да остане во Советот на Европа и таму да биде активна, како и дополнително да ги развива односите што ќе доведат до тоа сите да бидат во Европската унија.

Канцеларката рече дека на прашањето дали Приштина ќе влезе во Советот на Европа и НАТО, Србија ќе го напушти Советот на Европа и ќе се откаже од Вашингтонскиот договор и дали Германија сака да ја исфрли Србија од Советот на Европа со тоа што ќе одлучи Приштина да стане членка на таа организација.
„Лично јас сум за ново активирање на Берлинскиот процес и перспективата за приклучување кон Европа за земјите од Западен Балкан да заживее и да се реализира во одреден момент“, рече Шолц.

Вучиќ рече дека му е важно Шолц да рече дека се што е потпишано мора да се спроведе, а се надева дека тоа ќе важи и за Бриселскиот договор.

„Но, ако некој не сака да го почитува договорот од Вашингтон и сака да оди на тој начин, нашите раце ќе бидат одлучни. Ќе постапиме во согласност со Уставот на Србија и нашите национални и државни интереси“, рече Вучиќ.

Тој истакна дека тоа не значи дека Србија треба да си пука во нога, туку дека треба на секој начин да гледа како да дојде до компромисно решение.

Германската канцеларка претходно се сретна со премиерот на привремените институции во Приштина, Албин Курти. По средбата тој изјави дека за време на војната во Украина, постепеното решение на конфликтот меѓу Белград и Приштина ќе биде придонес за мирот во регионот и во цела Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

(Вознемирувачко видео) Врснички со часови мачеле 13-годишно…

Група девојчиња се осомничени дека со часови…

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…