Објавено на:

(Видео) Шојгу се прекрсти пред да тргне за Црвениот плоштад на парадата на Победата – 11 илјади војници се на улиците во Москва!

t

На Црвениот плоштад во Москва денеска ќе се одржи традиционалната парада за Денот на победата, 9-ти мај, односно 77-та годишнина од капитулацијата на нацистичка Германија пред Советскиот Сојуз во Втората светска војна. Според руското Министерство за одбрана, во маршот ќе бидат вклучени 33 парадни единици со над 10.000 лица. Механизираната колона ќе има 131 вооружен систем.

Во единиците на пешачката парада ќе има офицери, наредници и војници на воените единици и формации на Западниот воен округ, кадети на воени образовни институции, членови на Движењето на младата армија и претставници на различни министерства и агенции, прецизираат од Министерството за одбрана на Русија.

Инаку стримот од Парадата започна со заминувањето на министерот за одбрана Сергеј Шојгу од Кремлин кој на влезот се прекрсти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Струмица вечерва меѓу најзагадените градови во светот

Струмица вечерва е меѓу најзагадените градови во…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…