(Видео) Јакимовски: Доколку распоредиме балистички ракети во Македонија ќе бидеме легитимна цел за напад од Русија

t

Во Тешки муабети како тема беше разгледана и потенцијалната опасност за Македонија во случај на ескалација на воен конфликт, за што Митовски праша дали Македонија е легитимна цел на Русија во случај на ескапалција на ситуацијата, на што Јакимовски одговори:

“Сега не е затоа што немаме балстички ракети, но доколку имаме, се распоредат балистички ракети тогаш би биле легитимна цел на руските антиракетни системи. Не знам дали има на Косово балистички ракети, доколку имаат ќе бидат и тие. Мислам дека тоа ќе биде голема грешка за Македонија, практично ќе си седнеме на бомба, ние немаме опасност од големите сили туку од соседите, рапоредување на таков ракетен потенцијал ќе станеме мета” – одговори Јакимовски


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…

Русите бесни: Украинската црква бара Вартоломеј да…

Украинците бараат од Вселенскиот патријарх да го…