(Видео) Јакимовски: Доколку распоредиме балистички ракети во Македонија ќе бидеме легитимна цел за напад од Русија

t

Во Тешки муабети како тема беше разгледана и потенцијалната опасност за Македонија во случај на ескалација на воен конфликт, за што Митовски праша дали Македонија е легитимна цел на Русија во случај на ескапалција на ситуацијата, на што Јакимовски одговори:

“Сега не е затоа што немаме балстички ракети, но доколку имаме, се распоредат балистички ракети тогаш би биле легитимна цел на руските антиракетни системи. Не знам дали има на Косово балистички ракети, доколку имаат ќе бидат и тие. Мислам дека тоа ќе биде голема грешка за Македонија, практично ќе си седнеме на бомба, ние немаме опасност од големите сили туку од соседите, рапоредување на таков ракетен потенцијал ќе станеме мета” – одговори Јакимовски


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Исчезнатото дете во Буково го нашле среде…

Веста дека во средата во 11.40 часот…

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Oсмани: Забрзано се работи на нов француски…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…