(Видео) Јакимовски со апел до Пендаровски: Претседателот да ги искористи законските можности и да ги извади осудените за 27 април од затвор – Доста беше

t

Во денешната епизода на “Тешки муабети” градоначалникот на Општина Карпош, Стевче Јакимовски упати апел до Претседателот Пендаровски да ги искористи законските можности кои ги има Претседателот на државата и да ги ослободи затворените за 27 април.

“Секогаш кога се казнува се казнува и причината и последицата, значи во затвор треба да бидат и причината и последицата. Кај нас само последицата е во затвор. Никој не го осуди Крсто Муковски за отварањето на вратата, секако не требаше да има насилство ама не се казни тој што го поттикна.

Еве јас упатувам апел до Претседателот Пендаровски, што беше, беше. Сега треба да смогнете сили и дали аболиција, дали амнестија, не знам јас не сум правник, да ги ослободите тие луѓе. Ова е веќе премногу, тие луѓе 6 години се по затвори. Во САД имаше мртви луѓе за ист настан и добија условни, ова се претера веќе.”- рече Јакимовски.

Следете ја емисијата во живо на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=3128243547429364&notif_id=1651057919667140&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендароски како прав татко на нацијата: Го…

По Министерството за надворешни работи, и претседателот…

Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот косовски…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните…

Јакимовски: Имаме медиумска и трговска војна

Во вечерашната емисија на “Тешки муабети” каде…

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорките на…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими амбасадорките…

Пендаровски заинтересиран за Роналдо, ги пофали македонските…

Денеска во Давос, претседателот на Република Македонија,Стево…